قدیمی‌ترین نسخ خطی صحیفه سجادیه در کتابخانه آستان قدس رضوی

بیش از ۳۴۰ نسخه خطی با محوریت امام سجاد علیه السلام در گنجینه نسخ خطی کتابخانۀ آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود که حدود ۶۰۰ صحیفۀ سجادیه و شرح و ترجمه و حاشیۀ آن بخشی از این آثار است. قرآن خطی منسوب به دست‌خط امام‌سجاد علیه السلام نفیس‌ترین اثر این مجموعه است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد بین‌المللی صحیفه سجادیه به نقل از گنجینۀ رضوی، گنجینۀ مخطوطات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی بیش از ۳۴۰ نسخه خطی با محوریت امام‌ زین‌العابدین علیه السلام را در خود جا داده است. ادعیۀ روایت‌شده از امام سجاد علیه السلام، صحیفۀ سجادیه و شرح و ترجمه و حاشیۀ آن بخشی از این آثار را تشکیل می‌دهد. این آثار از جهت قدمت، خط و کار تذهیبِ هنرمندان ممتاز، از نفاست ویژه‌ای برخوردار است.

قرآن دست‌نویس منسوب به دستخط امام‌ سجاد علیه السلام نفیس‌ترین اثر این مجموعه است. در این مصحف شريف، سوره‌های بقره تا ناس در ۳۶۱ ورق پوست در اندازه ۳۲ در ۲۰ سانتي‌متر به خط کوفي ۱۶سطري کتابت شده است. در برگ آخر این نسخۀ شریف، ترقیمه «کتبه المنتظر بوعده علي بن‌الحسين بن علي‌بن‌ابي‌طالب» کتابت شده است.

قدیمی‌ترین نسخۀ خطی صحیفه سجادیه به کتابت ۴۱۶ قمری، کامل‌ترین نسخه‌های صحیفه و کوچک‌ترین صحیفۀ موجود در جهان که در ابعاد ۹.۵ در ۷ سانتی‌متر بر روی پوست، به خط نسخ غبار به شکل کتابی هشت ضلعی در ۵۰ برگ کتابت شده است، بخشی از نفیس‌ترین نسخه‌های این مجموعه است.

نسخه‌ای از «مناجات خمس‌عشر» که از زبان امام سجاد علیه السلام روایت شده، دعای «جوشن کبیر» به روایت حضرت به کتابت قرن ۱۳ هجری، «دعای خضر» به کتابت خط نسخ در قرن یازدهم هجری و نسخه‌ای از «مناجات انجیلیه» نیز از دیگر نُسخ موجود در این گنجینه است.

گفتنی است، گنجینه نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی بیش از یکصدهزار نسخه خطی نفیس و تاریخی در موضوعات گوناگون در اختیار دارد، که فایل دیجیتال آنها تهیه شده است. بخشی از این آثار در سایت کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی به آدرس https://digital.aqr.ir در دسترس است که علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به این درگاه اینترنتی از این نسخ بهره‌مند شوند.